Doba na přečtení článku jsou 3 minuty

Jak sjednat cestovní pojištění

Při balení na výlety a dovolenou nezapomeňte na cestovní pojištění. Jenomže vybrat tu správnou variantu může být na první pohled oříšek. Podívejte se na tipy, které vám usnadní rozhodování a třeba vám i ušetří peníze.

Přemýšlejte, kam vlastně vyrážíte. Možná se v některé zemi zastavíte jen na jednu noc. I tak byste ji měli zahrnout do svého plánování. Uvědomte si také aktivity, které plánujete ve své destinaci dělat. Budete jen lenošit na pláži, nebo chcete zkusit trochu místního adrenalinu? To vše hraje roli ve správně nastavené výši pojistného. 

 

Podstatná je také cenová hladina ošetření na daném místě. Udělejte si internetový průzkum a zjistěte, kolik stojí základní ošetření. Nepodceňujte rizika, která vám hrozí, raději než za pojištění ušetřete někde jinde. V některých zemích vás totiž může přijít úraz, nebo nečekaná nemoc pěkně draho. 


Co všechno spadá do základního balíčku cestovního pojištění? Mělo by obsahovat pojištění léčebných výloh, úraz, odpovědnost v běžném životě a pojištění osobních věcí a zavazadel. Připojistit si můžete také storno dovolené, které se hodí zejména, pokud kupujete například zájezd dopředu. Využít můžete též například připojištění zodpovědnosti, asistenčních nebo právních služeb. Stačí si vybrat.

14.08.2023
2 minuty

7 kroků - co dělat při ztrátě zavazadla a jak ho udržet v bezpečí

Krok 1: Prevence je nejdůležitější

Pro minimalizaci rizik ztráty nebo krádeže zavazadla je důležité přijmout preventivní opatření. Vždy označte svá zavazadla kontaktními údaji, abyste v případě ztráty usnadnili jejich nalezení. Snažte se je mít vždy na dohled a nechávejte je pouze na bezpečných místech. Minimalizujte množství cenných věcí, které nosíte s sebou, a při cestování si vytvořte kopie důležitých dokumentů

Krok 2: Využijte technologie pro ochranu zavazadla

Existuje mnoho chytrých technologií, které mohou pomoci ochránit vaše zavazadlo. Můžete si pořídit kvalitní zámky s vylepšenými materiály, jako jsou ocelová lana nebo zámkové popruhy, které ztíží přístup zlodějům ke ztraceným věcem. Existují i batohy, které spustí alarm, když se od vás vzdálí na určitou vzdálenost. Na mnoha zavazadlech jsou i promyšlené zipy, kapsy a podobné vychytávky, které krádež znesnadní. 

Pokud preferujete chytré kufry, můžete využít možnosti sledování pomocí GPS, které vám umožní rychle lokalizovat zavazadlo, nebo Bluetooth sledovače, které vám pomohou sledovat kufr do vzdálenosti 15 metrů. 

Existuje i mnoho lokátorů, které můžete vložit i do menšího zavazadla: například do ledvinky, kabelky, nebo třeba na klíče. Nejznámější pro iOS uživatele jsou Apple AirTag, pro Android je to pak například Fixed, Chipolo nebo Lamax 

Samozřejmě vždy před použitím těchto smart řešení zkontrolujte aktuální předpisy leteckých společností, zda je v kabině letadla povoleno používání baterií a chytrých zařízení.

Krok 3: Ztráta zavazadla: Dvojnásobně se ujistěte!

Předtím než podáte jakékoliv hlášení, pečlivě se ujistěte, že je vaše zavazadlo opravdu pryč a nedošlo jen k pouhé záměně. Zkontrolujte okolí, jestli nenajdete kufr podobný vašemu s cizím identifikačním štítkem. Pokud najdete kufr s kontaktními údaji, obraťte se na ně.

Krok 4: Nahlášení příslušné osobě

Pokud jste si jistí, že je vaše zavazadlo skutečně ztraceno, okamžitě to nahlašte příslušné osobě. Zjistěte, kdo je odpovědný za místo, kde jste zavazadlo ztratili, například personál letecké společnosti, hotelu, vlaku nebo restaurace. Požádejte je o formuláře nebo dokumenty, které budete potřebovat vyplnit k prokázání ztráty. Zjistěte si také informace o podmínkách poskytování odškodného za ztracené zavazadlo v případě zavinění ztráty třetí osobou.

Krok 5: Zablokování platebních karet a telefonů

Pokud jste měli v zavazadle bankovní karty, mobilní telefony nebo jiné cennosti, okamžitě je zablokujte, abyste zabránili zneužití. Kontaktujte svou banku a poskytovatele mobilních služeb a informujte je o situaci. Nechte si zablokovat další platby a požádejte je, aby byly všechny případné neoprávněné transakce zrušeny. Pokud potřebujete přístup k penězům bez karty, obraťte se na svou banku, kde vám poradí.

Krok 6: Nahlášení policii

Pro účely cestovního pojištění budete potřebovat policejní záznam o ztrátě nebo krádeži zavazadla. Okamžitě kontaktujte místní policii a informujte se, jak můžete získat písemné potvrzení o incidentu. Tento dokument bude důležitý pro následné podání žádosti o náhradu škody.
 
Krok 7: Kontaktování pojišťovny a podání žádosti

Nyní je čas kontaktovat svou pojišťovnu a podat žádost o náhradu ztraceného zavazadla. Připravte veškeré potřebné dokumenty, včetně policejního záznamu, potvrzení o nákladech na ztracené věci a seznamu ztracených předmětů. Pojišťovna vám poskytne informace o procesu podání žádosti a odpoví na veškeré dotazy, které byste mohli mít.


Zaměřte se tedy hlavně na prevenci. A pro nejhorší případy, kdyby se vaše zavazadlo i přesto ztratilo, si zařiďte raději cestovní pojištění, které vám poskytne náhradu za ztracené zavazadlo i věci v něm.

 

Mohlo by vás zajímat:

Sbalte se na příští dovolenou jako profesionál

Jak sjednat cestovní pojištění

Pojištění odpovědnosti využijete i na cestách

Cestujete za sportem? Nezapomeňte se připojistit

Vyberte kategorii